Trasy rowerowe

W powiecie nyskim znajduje się  5 wytyczonych tras rowerowych. Łączna długość trasy wynosi ponad 270 km. Trasy rowerowe są bogate pod względem przyrodniczo-krajoznawczym oraz kulturowym, dlatego też podczas aktywnego wypoczynku można zwiedzić wiele ciekawych miejsc oraz podziwiać piękne krajobrazy powiatu nyskiego.

  1. Trasa R9

Długość trasy: 55,5 km

Przebieg trasy: Paczków – Unikowice – Ujeździec – Dziewiętlice – Trzeboszowice – Ratnowice – Meszno – Śliwice – Broniszowice – Kałków – Buków – Kwiatków – Siestrzechowice – Nysa – Biała Nyska – Morów – Iława -Łączki – Biskupów – Gierałcice – Wilamowice Nyskie – Nowy Świętów – Rudawa – Bodzanów –Głuchołazy

  1. Trasa R16

Długość trasy: 69,6 km

Przebieg trasy: Lipniki – Lasowice – Lubiatów – Ligota Wielka – Sarnowice – Otmuchów – Wójcice – Suszkowice – Goświnowice – Nysa – Rusocin – Piątkowice – Mańkowice – Jasienica Dolna – Myszowice -Kuropas – Rynarcice – Przydroże Wielkie – Przydroże Małe – Pleśnica

  1. Trasa R17

Długość trasy: 74,8 km

Przebieg trasy: Kamiennik – Cieszanowice – Kłodobok – Spiny – Biechów – Nowaki – Radzikowice – Nysa – Konradowa – Wyszków Śląski – Kubice – Włodary – Jasienica Dolna – Malerzowice Wielkie -Sowin – Przechód – Borek – Rzymkowice

  1. Trasa R57

Długość trasy: 24,4 km

Przebieg trasy: Nysa – Regulice – Bykowice – Korzękwice – Śmiłowice – Rzymiany – Czarnolas – Chróścina Nyska

  1. Trasa R60

Długość trasy: 46,5 km

Przebieg trasy: Paczków – Unikowice – Dziewiętlice – Trzeboszowice – Ratnowice – Piotrowice Nyskie – Meszno – Kałków – Łąka – Jarnołtów – Kijów – Burgrabice – Biskupów – Gierałcice – Głuchołazy -Starowice – Jarnołtówek – Pokrzywna

Więcej : www.powiat.nysa.pl/index.jsp?art=582

  1. Turystyczna trasa rowerowa Gór Opawskich.

Powstała jesienią 1998 roku. Składa się z dwóch odcinków tworzących 40 kilometrową trasę biegnącą przez najciekawsze miejsca Gór Opawskich. Centralnym punktem trasy jest plac z Amorkiem w części zdrojowej Głuchołaz, gdzie przewidziane jest ustawienie tablicy ze schematem całej trasy oraz zorganizowanie ”parkingu rowerowego”.

O potrzebie stworzenia takiej trasy mówiono już od lat. Jednak dopiero w 1998r udało się opracować kompleksową dokumentację niezbędną do zafunkcjonowania takiej trasy. Dokonał tego Klub Górski PTTK z Głuchołaz z Wydziałem Turystyki i Kultury Fizycznej UM w Głuchołazach. Powstanie trasy w głównej mierze sfinansował Urząd Wojewódzki w Opolu oraz Urząd Miejski w Głuchołazach.

 

Trasa na całym swoim przebiegu oznakowana jest metalowymi tabliczkami z symbolem roweru. Stanowi ona oś główną dla sieci tras rowerowych całego regionu Gór Opawskich. Klub Górski PTTK planuje wiosną i latem 1999 r. oznakowanie kolejnych odcinków zarówno dla rowerów turystycznych jak i rowerów górskich. Z Głuchołaz trasa biegnie w dwóch kierunkach – w stronę Prudnika i stronę Sławniowic. Odcinek trasy w kierunku Prudnika prowadzi najbardziej malowniczymi drogami biegnącymi przez Góry Opawskie. Wyjeżdżając z Placu pod Amorkiem trzeba przejechać ulicami Parkową, Chopina, Karłowicza i Lompy wyjeżdżając na drogę krajową biegnącą do przejścia Granicznego w Kondradowie. Tam też biegnie trasa, która przed samym przejściem skręca w lewo w stronę Kondradowa. Jest to wieś leżąca w Dolinie Kletnicy wymieniana już w roku 1263 jako Villa Conradi. Na uwagę zasługuje dawny dwór znajdujący się opodal przestanku PKS nad stawkiem. Jest to barokowa budowla z pierwszej połowy XVIII w., przebudowana w XX wieku, którą dobrze widać z przebiegającej obok drogi. Za Konradowem, po krótkim ale ”ostrym” podjeździe, można podziwiać piękną panoramę Gór Opawskich. Następną miejscowością na trasie jest Jarnołtówek położony u podnóża Biskupiej Kopy w malowniczym przełomie Złotego Potoku. Jest to znana wieś letniskowa wzmiankowana już w 1268 r. Do najciekawszych zabytków należą:

dawny dwór z XIV w otoczony fosą i zachowaną dolną częścią murów z XVI w. Obecny wygląd dworu pochodzi z drugiej połowy XIX w. Obok dworu znajduje się stary park podworski z kilkoma pomnikowymi drzewami, neoromański kościół z 1907 r.,zapora przeciwpowodziowa otwarta 27.X.1909 r.,budynek sanatorium dziecięcego ”Aleksandrówka” wybudowany w latach dwudziestych naszego wieku. We wsi znajduje się kilka dużych ośrodkach wczasowych oraz prywatnych pensjonatów.

Trasa wiodąca dalej wzdłuż Złotego Potoku przebiega obok Dyrekcji Zarządu Opolskich Parków Krajobrazowych w Pokrzywnej gdzie turyści mogą zasięgnąć informacji na temat Parku Krajobrazowego ”Góry Opawskie”, przez który biegnie nasz szlak rowerowy.

Pokrzywna to również wieś letniskowa gdzie znajduje się wiele ośrodków wczasowych, kolonijnych i kempingowych. Atrakcją sezonu letniego jest kąpielisko w Pokrzywnej, obok którego przebiega około kilometrowa droga tylko dla rowerzystów i pieszych. Za kąpieliskiem i ośrodkiem kempingowym ”BUMARI” skręcamy w prawo na drogę biegnącą do Dębowca. Niedaleko za Dębowcem, 350 m. od drogi, na wzniesieniu zwanym Kobylica znajduje się 4,5 metrowy granitowy obelisk ku czci wybitnego poety romantyzmu Josepha von Eichendorffa. Między Dębowcem a Chocimiem mijamy po drodze działający kamieniołom ”Dębowiec” gdzie wydobywa się szarogłazy i piaskowce dla potrzeb drogownictwa. Następną niewielką miejscowością, przez którą biegnie trasa jest Chocim, gdzie znajduje się stadnina koni półkrwi arabskiej. Na terenie stadniny znajduje się ujeżdżalnia pod dachem, tor przeszkód i hipodrom. Dalej trasa biegnie do Prudnika jednak nie bezpośrednio do Centrum miasta tylko w stronę Klasztoru O. Franciszkanów pw. Św. Józefa znajdującego się na stoku Klasztornej Góry. Jest to miejsce warte zobaczenia i poznania jego dziejów. Tam też kończy się ten odcinek trasy Gór Opawskich.

Drugi odcinek (18 km) biegnący do przejścia małego ruchu granicznego w Sławniowicach rozpoczyna się także na placu z Amorkiem. Biegnie on przez ”most huśtany” (mostek należy przejść pieszo prowadząc rower), ulicą Andersa, ulicą Kraszewskiego i ulicą Świdnicką za miasto gdzie z drogi można zobaczyć piękny widok na całą okolicę tj. Góry Jeseniki z jednej strony i Ziemię Nyską z drugiej. Tą malowniczą drogą przejeżdżamy przez takie miejscowości jak Gierałcice, Biskupów i Burgrabice. W każdej z nich na uwagę zasługują kościoły z XVI i XVII w. Ten odcinek trasy znakowany jest do samego przejścia granicznego w Sławniowicach, które przekraczać można tylko na dowody osobiste. Po przekroczeniu granicy można jechać dalej w kierunku Vidnawy, Javornika, Jesenika lub wzdłuż granicy do Mikulowic lub do Zlatych Hor, gdzie można przekroczyć granicę i wrócić do Głuchołaz.

Trasa ta stanowi oś główną wszystkich tras rowerowych planowanych do oznakowania na terenie gminy Głuchołazy. Od niej będą się rozpoczynać trasy dla rowerów górskich wyznaczone w obrębie Góry Parkowej oraz Biskupiej Kopy jak również trasa do Jeziora Nyskiego.

Trasa do Jeziora Nyskiego (ok. 20 km)

Głuchołazy – Gierałcice – Biskupów – Łączki (rezerwat przyrody) – Koperniki – Jezioro Nyskie – Nysa

Trasa Masywem Góry Parkowej (ok. 15 km)

Głuchołazy – Góra Parkowa 577 m n.p.m. (Schroniska – Kaplica św. Anny) – Podlesie – Konradów (przejście graniczne) – Głuchołazy

Trasa Przełomem Złotego Potoku (ok. 23 km)

Pokrzywna (kąpielisko) –