UWZGLĘDNIENIE GRUP W NIEKORZYSTNEJ SYTUACJI W DZIAŁANIACH NYSKIEGO KSIĘSTWA JEZIOR I GÓR NA LATA 2023-2027.
W naszej Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) przewidzieliśmy szeroki wachlarz działań, których skutki wdrożenia będą odczuwalne dla różnych osób – zarówno mieszkańców obszaru Nyskiego Księstwa, jak i turystów odwiedzających ten region. Jednak sposób odczuwania będzie zróżnicowany – inaczej działania odbiorą beneficjenci (wnioskodawcy, beneficjenci bezpośredni i pośredni), w inny sposób grupy o specjalnym znaczeniu (osoby młode do 25 roku życia, seniorzy od 60 roku życia), a jeszcze inaczej grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, czyli kobiety i osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, którym poświęcony jest niniejszy artykuł.
Kobiety zostały uwzględnione w tej kategorii ze względu na to, że odgrywają one krytyczną rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa, a poprzez ich ograniczoną aktywność społeczną i zawodową mogą być stopniowo marginalizowane. Podczas prowadzonych konsultacji kobiety wskazały, że brakuje im m.in. oferty dotyczącej aktywności ruchowej i intelektualnej dla kobiet i dzieci, spotkań lokalnej społeczności integrujących pokolenia, nawiązujących do lokalnych tradycji danego obszaru, czy też miejsc, gdzie można spędzić atrakcyjnie czas. W temacie bierności zawodowej kobiety uczestniczące w przeprowadzonych konsultacjach powiedziały, że główną barierą jest brak czasu spowodowany codziennymi obowiązkami, dlatego ważną kwestią dla nich jest praca zdalna lub stacjonarna dopasowana do rodzinnych obowiązków. Kobiety to grupa, która chętniej korzysta ze zorganizowanych zajęć, jeśli jest możliwość uczestnictwa z dziećmi lub jeżeli jest możliwość pozostawienia dziecka pod opieką na czas trwania zajęć. Warto dla kobiet wprowadzić oferty bezpośrednio skierowane do nich, zwłaszcza w zakresie aktywności zawodowej (np. doradztwa, kursy, szkolenia kompetencji i umiejętności społecznych), a także należy stworzyć ofertę wolnego czasu i zapewnienia opieki dla dzieci i młodzieży, aby kobiety miały więcej wolnego czasu, który mogłyby poświęcić na własny rozwój. Te wnioski już zostały wielokrotnie zrealizowane w pracy Centrum Produktu Lokalnego, które stale organizuje wiele wydarzeń adresowanych do dzieci.
Kobiety jako grupa w niekorzystnej sytuacji zajmuje szczególne miejsce w naszych działaniach mających na celu rozwój regionu. Rozwiązaniem problemów zgłoszonych przez kobiety mogłoby być zaangażowanie w rozwój oferty produktów lokalnych i w ramach tego otrzymanie dofinansowania z budżetu LSR. W ramach realizacji LSR przewidzieliśmy wsparcie dla kobiet w ramach przedsięwzięcia 1.1. Rozwój infrastruktury kulturalnej, turystycznej i rekreacyjnej i 1.3. Rozwój oferty usługowej w zakresie wypoczynku, czego efektem będzie wzrost gospodarczy i zatrudnienie na obszarach wiejskich (R.37) oraz operacje polegające na podejmowaniu działalności gospodarczej w zakresie wypoczynku. Chcemy też zadbać o pracę dla tej grupy w niekorzystnej sytuacji i w tym obszarze wsparcie przewidzieliśmy w ramach przedsięwzięć 1.1. Rozwój infrastruktury kulturalnej, turystycznej i rekreacyjnej, 1.2. Zapewnienie atrakcyjnych miejsc wypoczynku w gospodarstwach rolnych, 1.3. Rozwój oferty usługowej w zakresie wypoczynku oraz 2.1. Rozwój oferty produktów lokalnych, co w efekcie doprowadzi do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia na obszarach wiejskich (R.37) oraz operacji polegających na rozwijaniu już istniejących działalności gospodarczych w zakresie wypoczynku.
Osoby niepełnosprawne w trakcie przeprowadzonych konsultacji zwróciły uwagę na to, że dla nich najpoważniejszymi problemami są m.in. brak miejsc pracy, bariery drogowe i architektoniczne czy utrudniony dostęp do niektórych atrakcji i usług. Tak jak w przypadku kobiet pomoc dla nich powinna być wielopłaszczyznowa – działania winny skupić się na aktywizacji poprzez różne szkolenia, w tym specjalistyczne (co przełoży się na zatrudnienie, możliwość korzystania z rehabilitacji, usług opiekuńczych i terapeutycznych), a także pomocy w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami zwróciły uwagę, że istnieje potrzeba zorganizowania odpowiedniego transportu dla niepełnosprawnych, udogodnień komunikacyjnych i lepszej infrastruktury dostosowanej do potrzeb niepełnosprawnych, rehabilitacji czy też miejsc rekreacyjnych dla osób z niepełnosprawnością.
Co warte zaznaczenia, dużą szansą na aktywizację zawodową jest rozwój oferty produktów lokalnych, bowiem ich wykonywanie oraz e-dystrybucja nie są uzależnione od ograniczeń związanych ze sprawnością fizyczną. W ramach realizacji LSR przewidzieliśmy wsparcie dla osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami w ramach przedsięwzięcia 1.1. Rozwój infrastruktury kulturalnej, turystycznej i rekreacyjnej i 1.3. Rozwój oferty usługowej w zakresie wypoczynku, czego efektem będzie wzrost gospodarczy i zatrudnienie na obszarach wiejskich (R.37) oraz operacje polegające na podejmowaniu działalności gospodarczej w zakresie wypoczynku. Chcemy też zadbać o pracę dla tej grupy w niekorzystnej sytuacji i w tym obszarze wsparcie przewidzieliśmy w ramach przedsięwzięć 1.1. Rozwój infrastruktury kulturalnej, turystycznej i rekreacyjnej, 1.2. Zapewnienie atrakcyjnych miejsc wypoczynku w gospodarstwach rolnych, 1.3. Rozwój oferty usługowej w zakresie wypoczynku oraz 2.1. Rozwój oferty produktów lokalnych, co w efekcie doprowadzi do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia na obszarach wiejskich (R.37) oraz operacji polegających na rozwijaniu już istniejących działalności gospodarczych w zakresie wypoczynku.
Chcąc uwzględnić grupy defaworyzowane w planowanych przedsięwzięciach, w zależności od operacji, można liczyć na dodatkowe punkty z tytułu kryteriów premiujących. Są to kryteria wyróżniające poszczególne przedsięwzięcia. Ich zastosowanie ma spowodować wybór operacji o szczególnym znaczeniu dla Lokalnej Strategii Rozwoju. Matrycę ze wspieranymi przedsięwzięciami można znaleźć poniżej.
Artykuł powstał w związku z realizacją działań określonych w Planie komunikacji ze społecznością zawartym w Lokalnej Strategii Rozwoju Nyskiego Księstwa Jezior i Gór na lata 2023-2027 i ma na celu wzrost wiedzy grup defaworyzowanych w zakresie wdrażania LSR i realizowanych operacji oraz działań informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych.
Źródło: Lokalna Strategia Rozwoju NKJiG na lata 2023-2027 (https://ksiestwo.nysa.pl/ps-wpr-strategia-lsr/).