W niedzielę (19 maja) w ośrodku Formacyjno-Wypoczynkowym „Rybak” w Głębinowie odbyło się spotkanie przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń, członków LGD oraz samorządowców z obszaru Powiatu Nyskiego. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o wpływie produktów lokalnych na rozwój turystyki. Ciekawy wykład wygłosił przedstawiciel Gminy Nysa Anatol Bukała. Tego dnia w Głębinowie odbył się też Jarmark ze św. Ritą organizowany przez nasze stowarzyszenie. W jego programie znalazły się m.in. ciekawe warsztaty oraz pokazy ginących zawodów.
Piękna pogoda powitała uczestników porannej konferencji przygotowanej przez Nyskie Księstwo Jezior i Gór. Tematem przewodnim było największe bogactwo regionu, czyli produkty lokalne. Przedstawiciel gminy Nysa Anatol Bukała wygłosił bardzo interesujący wykład dotyczący wpływu produktów lokalnych na rozwój turystyki. – Dzisiaj na spotkaniu mieliśmy okazję przeanalizować wszystkie produkty lokalne, które zostały zarejestrowane przez Stowarzyszenie Nyskie Księstwo Jezior i Gór na liście produktów lokalnych. Okazuje się, że bardzo wiele z nich może już stanowić samodzielny produkt turystyczny. W połączeniu z potencjałem całego regionu i zasobem turystycznym, możemy w wielu przypadkach budować bardzo rozwinięte produkty turystyczne na bazie produktów lokalnych – mówi Anatol Bukała. – Pewne produkty można łączyć w grupy, które w pakiecie będą stanowiły produkt turystyczny. Przykładem mogą być Koperniki z piernikami. czy Wilamowice Nyskie z piecem do pieczenia chleba i oczywiście chlebem, który jest produktem lokalnym. Potencjał jest ogromny.
Podczas spotkania przybliżona została idea powstania centrum produktu lokalnego, które pomagałoby w komercjalizacji produktów lokalnych. – Mogłoby ono być platformą do sprzedaży produktów lokalnych, ale też centrum informacji i zajmować się kompleksową promocją produktów lokalnych nie tylko na terenie ziemi nyskiej, ale docelowo w całym kraju – ocenia Prezes NKJiG, Elżbieta Harhura.
Zaraz po spotkaniu rozpoczęło się kolejne wydarzenie zorganizowane przez Nyskie Księstwo Jezior i Gór. Mowa o pikniku ze św. Ritą. Od godziny 12 na placu przy Kościele św. Urbana odbywały się warsztaty ceramiki, malowania na drewnie, malowania na szkle i malowania pierników, a także niezwykle pokazy ginących zawodów. Jak zawsze podczas wydarzeń NKJiG nie zabrakło degustacji produktów lokalnych, m.in. konfitur, miodów oraz mini pączków z różą.
Szczegółowe informacje dotyczące Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz możliwości zarejestrowania się jako Partner KSOW znajdują się na portalu internetowym http://ksow.pl
Link do strony internetowej Komisji dotyczącej EFRROW: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_pl